Ostatnie pożegnanie

Kazimierz Albin
Laureat Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej (2017) Polski technik lotniczy, więzień i uciekinier z KL Auschwitz, podporucznik Armii Krajowej, działacz na rzecz pamięci o zbrodniach nazizmu. Urodził się Krakowie 30 sierpnia 1922 r. Do wybuchu II wojny światowej zdążył ukończyć czwartą klasę Gimnazjum Nowodworskiego.W styczniu 1940 r. został zatrzymany w trakcie próby przedostania się do Francji, gdzie tworzyły się pierwsze oddziały polskiej armii, odbudowywanej po wrześniowej klęsce. Był następnie więziony w Preszowie, Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie. Wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 118. Pracował w obozowym zakładzie odzieżowym i w kuchni dla esesmanów. W lutym 1943 r. uciekł z obozu i dotarł do Krakowa, gdzie pod przybranym nazwiskiem Franciszek Makowski zamieszkał przy ul. Siemiradzkiego. Niemal od razu rozpoczął działalność w krakowskiej dywersji, będąc m.in. uczestnikiem napaści na żołnierzy niemieckich w celu zdobycia broni. Szybko został zaprzysiężony do Armii Krajowej, gdzie przyjął pseudonim „Jędrek”. W listopadzie 1943 r., po ukończeniu szkoły podchorążych, objął funkcję szefa dywersji bojowej III Odcinka Komendy Obwodu Kraków-Miasto Armii Krajowej. Rok później awansowano go na podporucznika.

Nowy Partner SWPK - firma K.O.M.A. Sp.J.

 

Z przyjemnością informujemy, że partnerem Stowarzyszenia została krakowska firma K.O.M.A. Sp.J.

To bezpośredni i wyłączny w Polsce importer specjalistycznych narzędzi marki OLFA. W ciągu minionych 29 lat firmie udało się rozbudować sieć dystrybucji narzędzi OLFA w Polsce w takim stopniu, że aktualnie są one dostępne praktycznie na terenie całego kraju.

Więcej informacji o nowym partnerze Stowarzyszenia znajdziecie tutaj:https://olfa.pl/

 

Zjazd Złotych Wychowanków

Bieżący rok akademicki 2018-2019 jest szczególnym rokiem dla naszego Stowarzyszenia, które obchodzi 60-tą rocznicę swojej działalności i 20-lecie Złotej Księgi Wychowanków PK.

Zjazd Złotych Wychowanków odbędzie się 15 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 17:00. Jako miejsce Zjazdu wybraliśmy malowniczą scenerię siedziby Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona przy ul. Jugowickiej 10C w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w kameralnej atmosferze Hotelu i Restauracji Magnifica, w Altanie grillowej usytuowanej w ogródku letnim, wśród stuletnich dębów.

Cena uczestnictwa w Zjeździe wynosi 100 zł/osobę.
Ponieważ spotkanie ma charakter otwarty, dlatego miło nam będzie gościć również Osoby Państwu Towarzyszące.

Ostatnie pożegnanie

Stanisław Niemczyk
 
Laureat Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej (2018).
W 1968 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, pracę dyplomową napisał u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego.
Architekt nazywany przez wielu "polskim Gaudim", był autorem nowatorskich, wyprzedających swój czas budowli sakralnych i zespołów mieszkaniowych, zaprojektował m.in. kościół Ducha Świętego w Tychach, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach, kościół Bożego Miłosierdzia (os. Oficerskie w Krakowie),  kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. W 1998 roku otrzymał honorową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich, Jan Paweł II przyznał mu w 2000 roku odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice, a w 2001 r. Papieska Rada ds. Kultury uhonorowała go medalem Per Artem ad Deum; w 2013 r. został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i orderem Ecce Homo. 
Film „ŚLĄSKI GAUDI” Pauliny Niemczyk na https://www.youtube.com/watch?v=XgoxwVWMaug
 
Zmarł 13 maja 2019 r. w Krakowie w wieku 76 lat; uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 maja w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie).
Rodzinie, bliskim i przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

 

 

Ostatnie pożegnanie

prof. dr hab. inż. arch. Lech Michał Rościszewski
 
Laureat Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej (2011).
Profesor architektury i urbanistyki, w 1950 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Żołnierz ZWZ/AK, Kedywu AK, Batalionu Skała AK, odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (1944), Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978). W 1990 r. wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Yad Vashem (1990)  w uznaniu okazanej pomocy, jaką podczas II wojny światowej wraz z rodzicami oraz siostrą udzielał Żydom w Dolinie Będkowskie.Społecznik, miłośnik historii i podróży.  
 
Zmarł 28 kwietnia 2019 r. w Krakowie w wieku 94 lat; uroczystości pogrzebowe odbyły się 11 maja na cmentarzu w Będkowicach (woj. małopolskie). 
Rodzinie, bliskim i przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.